Familieforestilling
Medvirkende:
Chris Skytte, Laura Kamis Wrang, Louise Schouw
Komponist:
Chris Skytte m.fl.
Produktion:
Louise Schouw
Den store Nisseprøve
Familieforestilling
Sønderborg Teater - Torsdag 8. december 2011 kl. 14:00
En hyggelig juleforestilling for hele familien
Traditionen tro byder teaterforeningen også i år på en juleforestilling for hele familien. Denne gang en rigtig nissehistorie om de to nissebørn Nis og Nisselise – en forestilling med musik og dejlige julesange.
Som alle andre nisser skal Nis og Nisselise gå i skole, og her skal de bestå den store nisseprøve for at få lov til at beholde deres røde nissehue. Dumper de, må de i stedet bære den grønne nissehue, og det er alle nissers skræk. Det betyder nemlig, at de skal være grøn havenisse resten af deres dage.
Nis og Nisselise får en uheldig start på prøven, for de kommer for sent i skole. Nisselise indhenter hurtigt det forsømte, for hun er en god og dygtig elev. Nis har imidlertid problemer, for han kan ikke sidde stille, og han kommer til at lave om på nogle af julesangene. Han er en rigtig drillenisse.
Arrangeret i samarbejde med Center for Kultur, Sønderborg Kommune
Læs mere her.
Egnet for børn fra 4 år
Varighed 40 minutter
| Familieforestilling | Voksne | Børn | |
|---|---|---|---|
| Alle rækker | DKK 120,00 | DKK 60,00 |




